Igår kväll hade jag min första dumping.
Det var det värsta jag har varit med om.
På kvällen satt jag o JK och drack lite vin och åt ost o kex. Jag har inte druckit massa vin efter operationen.
Sen efter vi gått och lagt oss så började jag må illa och kallsvettas.
Var tvungen att gå på toa och det blev bara värre och värre, det susade i öronen och jag visste inte vart jag skulle ta vägen. Det kändes som om jag ville spy för jag fick extrem salivavsönding också.
Magen krånglade så klart, och jag blev nog sittande på toa i minst 15 min. Till slut avtog det så att jag kunde ta mig till sängen och somnade tack o lov.
Jag är i alla fall tacksam över att jag inte kräktes.
Vaknar med världens huvudvärk.
Jag kommer inte att dricka vin fler gånger, det var inte kul att må så här.
Så här står det om Dumping på Gastrolab’s Mag-Tarm-Lexikon
Dumping Måltidsrelaterade besvär hos patienter som genomgått operation av magsäcken eller så kallad vagotomi. Dumpingbesvär anses bero på att magsäcken tömmer sig alltför hastigt, varvid tunntarmen överbelastas. Besvären kan komma genast efter måltiden (tidig dumping) eller l – 2 timmar senare (sen dumping). Fyllnadskänsla, illamående, uppkastningar, hjärtklappning och svaghetskänsla är vanliga symtom. Besvären kan lindras med lämplig diet.
Hej
Jag följer din blogg på mobilen. Men där kan jag inte kommentera.
Usch vilken jobbig dumping.
Jag fick också en för några veckor sen.
självförvållat här också, chips var gott för stunden.
Blev också sittandes på toa en bra stund.
Annars får jag i mig det mesta i måttliga mängder.
Kram Maria
GillaGilla
Hej gums 🙂
Jag har också gjort en gastric och jag tror att det var osten och kexen som fick dig att dumpa snarare än vinet.
Jag tokdumpade på ost och kex! Om du är nyopererad så betyder det inet att du aldrig kommer kunna äta eller dricka sånt som du dumpar på nu.
Nu kan jag tex äta saker som jag dumpade på i början…det varierar också lite med dagsformen.
Prova vin igen du om du tycker om det så skall du se att det kommer funka.
GillaGilla
hej BT och tack för input, ost o kex har jag ätit förut och det har funkat
så nyopade är jag inte, det är nästan 7 mån nu 🙂
GillaGilla
Usch låter otroligt obehagligt, och fyfan vad trist att inte kunna dricka lite vin någon gång =/
GillaGilla
Torsten det var skitläskigt och jobbigt
GillaGilla
Fy vad obehagligt 😦
GillaGilla