Orphan Black är en sci-fi serie producerad av BBC America och Netflix.
Det handlar om Sara (Tatiana Maslany) tjejen på glid, som lämnat sitt barn hos sin fostermamma för att vara med sin knarkande pojkvän. Till slut inser hon att det inte fungerar och kommer tillbaka till sin hemstad för att träffa sitt barn. När hon pratar i telefon med sin fosterbror ser hon en tjej som hoppar framför ett tåg. Hon tar hennes handväska för att sno hennes pengar och kreditkort. Men när hon öppnar hennes plånbok ser hon sig själv på körkortet. Eftersom Sara är en småtjuv så tar hon sig till tjejens lägenhet och låtsas att hon är den andra tjejen Beth. Men det visar sig (så klart) vara mer komplicerat än så.
På mindre än en vecka har jag och mannen tittat igenom fyra säsonger. Det är en serie som aldrig blir långtråkig utan det är action och händelser som gör att man vill se mer och mer. Den femte och avslutande säsongen kommer 2017.
Och det blir nya tvister och svängningar hela tiden som gör det spännande och intressant 🙂 Känns olidligt att få behöva vänta på säsong 5.
GillaGillad av 1 person