John Wick är en amerikansk våldsfilm av värsta sort, det finns en liten handling i filmen, men egentligen handlar det bara om att skjuta ihjäl folk eller slå dem blodiga, helst tills de dör.
John Wick (Keanu Reeves) har precis förlorat sin fru efter en tids sjukdom, efter begravningen kommer ett bud till honom, det är en liten hundvalp plus ett brev från hans avlidna fru, där det står att han måste älska och ta hand om någon annan nu när hon har gått bort.
Hans sorg är stor men hunden som heter Daisy hjälper honom, en annan av hans kära ägodelar är hans Ford Mustang -69, som ett par ryska pojkspoilingar får syn på och vill köpa, självklart är bilen inte till salu, och när de inte får vad de vill, stjäl de bilen i hans hem, slår halft ihjäl John Wick och dödar hans hund.
Hämnden är här. Vad Iosef (Alfie Allen) inte vet, är att John Wick har arbetat åt hans pappa Viggo (Michael Nyqvist) som hitman, den bästa som går att hitta, och Viggo vet nu att ingen går säker förrän de som orsakat Johns sorg är döda.
Och våldsporren är igång, pang pang, smack smack, splash splash och alla är döda. Ett lagom tidsfördriv om man gillar Michael Nyqvist, Keany Reeves och massor av blod.
Vi har funderat på att se den men det låter inte som en film i min smak. Tur att ni hann se den innan oss 🙂
GillaGilla
Nej nej nej det ÄR verkligen inte en film i din smak
GillaGilla