Så har man varit och sett Tompas senaste film – Edge of Tomorrow, och man blir inte besviken, det har allt det där som en film med Tom Cruise ska ha, action, spänning, sci-fi och hjärna.
Jorden har blivit invaderad av bläckfiskliknande aliens, det finns inget sätt att besegra dem. Men det har skapats ett vapen som gör det lättare att skjuta ihjäl dem och en kvinna – Rita (Emily Blunt) – har lyckats att ensam besegra över 100 aliens under en attack. Men jorden håller på att förloras och Tom Cruise är informatör inom amerikanska armen – Major Cage. På väg till England för att peppa soldaterna inför det stora slaget – Dagen D (det var väl därför filmen hade premiär den 6 juni) och beordras av den engelska General Brigham (Brendan Gleeson) att följa med första invasion till Normandie, vilket Cage inte vill, han har ingen stridserfarenhet och är en riktig ynkrygg.
Han blir degraderad och ‘värvad’ som en vanlig menig som ska ge sig ut i strid, och de hinner knappt upp i luften förrän de blir anfallna men Cage tar sig ned på marken och försöker få sina vapen att fungera och göra sig beredd på strid, han möter Rita och räddar henne, men hon dör och han själv blir attackerad av en s k alpha och dör också, eller vad är det som händer?
För han vaknar upp igen, dagen innan, och går igenom samma procedur igen och igen och igen.
Likheter med måndag hela veckan finns, men där måndag hela veckan är en ironisk och romantisk komedi, är Edge of Tomorrow ondskefull och fylld av skräck, där varje ny upplevelse är en lärdom om hur aliens fungerar. Varje dag måste Cage lära Rita och Dr Carter (Noah Taylor) att de träffats förut och försöka lista ut hur de ska kunna besegra fienden.
Hur det går? Tja det är väl ganska uppenbart, men vägen dit känns inte 2 timmar lång, och man är uppfylld av en spännande och fantastisk film när man går därifrån.