Captain America – The First Avenger är en Marvel-action baserad på seriefiguren med samma namn.
Steve Rogers (Chris Evans) är killen som drömmer om att gå in i den amerikanska armén för att tjäna sitt land under andra världkriget, men pga diverse kroniska sjukdomar plus sin litenhet har han inte en chans, trots att han försöker i flera olika städer under olika namn.
När hans bästa vän tar värvning och de firar hans sista kväll på stan, tar Steve än en gång chansen att gå in på en värvningskontor, men denna gången stöter han på Dr. Abraham Erskine (Stanley Tucci) som ser något i Steve som ingen annan har sett och ser till att ha blir värvad till den vetenskapliga enheten.
Som den elaka nazisten Johann Schmidt ser vi Hugo Weaving som gör ett extremt bra rollporträtt som en galen och maktgalen vetenskapsman.
Som alla seriefigurer som får liv blir det ofta lite teatraliskt och konstgjord, och exakt samma sak händer här. Det en tecknad figur kan åstadkomma i en serietidning är inte riktigt lika lätt att göra på film, trots all datorteknik som finns.
Visst är det kul att se seriefigurerna få liv, men ibland är det okej att få ha kvar sin fantasi också.
Hittills är det bara en figur som riktigt funkat enligt mitt tycke och det är Spindelmannen.
GillaGilla