Återbruk inte helt riskfritt

Idag när vi är mer miljömedvetna än någonsin och second hand, loppisar och återbruk har blivit rumsrent bör man tänka på att man också kan få med sig sånt man inte vill ha i sitt hem.

Vad menar jag?

Jo idag grasserar det mer än någonsin vägglöss i Sverige.

I t ex New York har Macy’s och Bloomingdale’s varit tvugna att stänga pga vägglöss och i London är bed bugs inte alls ovanligt, där är det mer vanligt än inte alls.

Hur vet man att man har vägglöss?

Känns det som om du får ett stick när du ligger i sängen eller soffan och det blir sen ett rött kliande märke, kan det vara ett väglusbett.

Ser du små blodfläckar i sängen, eller svarta prickar, då kan du vara säker på att det är vägglöss.

Och om du lyfter på lakanen och ser att det kryllar, då har du absolut vägglöss.

Du har du bara en sak att göra och det är att ringa en saneringsfirma, flytta hemifrån och kom tillbaka när lägenheten är sanerad.

 

3 kommentarer

Under Hälsa & Skönhet, Inredning, Miljö

3 svar till “Återbruk inte helt riskfritt

  1. Annika, tack för kommentaren på min blogg.
    Usch ja, vägglöss är ett problem över hela världen. SÅ fruktansvärt obehagligt. OCH svårt att bli av med. Skrev nyligen om vägglöss på min blogg. Kan inte säga att jag direkt ser fram emot att bo på hotell.
    Hälsar Annika i Washington.

    Gilla

  2. Joakim

    fy fan vad äckligt det börjar klia överallt på mig nu 🙂

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.