Jag köpte en bok pga att Johan Ajvide Lindqvist skrivit en kommentar på framsidan.
Den handlar om mänskligheten, den största delen blir varulvar vid fullmåne, och så finns det de som inte blir det, de vanskapta, satta att vakta varulvarna månnätterna.
I början av boken förstod jag inte riktigt storyn, men den var bra skriven och intressant. Jag kunde inte hitta tråden men till slut blir den uppenbar, det är mer en skönlitterär roman än en kriminalnovell eller skräckhistoria.
Man följer en person – en kvinna – i hennes liv och arbete på Arla, myndigheten som utreder lykanternas brott.
Jag rekommenderar boken, jag kunde inte släppa den och den skapar många intressanta frågor.
Läs mer om boken på bokus, författarens hemsida Kit Whitfield
Christopher tack för ditt intresse, tyvärr ligger pokern på hyllan pga stress. Jag smackade in i väggen och det går inte spela när man mår dåligt man gör så många ‘fel’ då. Dessutom skulle jag behöva en partner men har ingen så det är lite jobbigt, de flesta är så himla ‘duktiga’, i Sverige delar man inte med sig som i t ex USA 😦
GillaGilla
Råkade trilla in på din blogg när ja gogglade lite,, såg att du skrev om poker tidigare,, lagt det på hyllan eller? inga nyare inlägg om hur det gått ;P
GillaGilla